Jak urządzić pokój z aneksem kuchennym?
Jeszcze kilka lat temu wielu z nas twierdziło, że kuchnia powinna być koniecznie odłączona od salonu. Takie rozwiązania znamy z domów naszych dziadków i domów rodzinnych. Czasy się zmieniają, podobnie jak upodobania ludzi. Obecnie rządzi kuchnia w pokoju. Takie rozwiązanie znajduje zastosowanie nie tylko w małych, ale również w przestronnych mieszkaniach. Jak połączyć te dwa pomieszczenia, aby prezentowały się atrakcyjnie, funkcjonalnie i stylowo? Poniżej znajdziesz odpowiedzi!
Zalety i wady pokoju z aneksem kuchennym
We współczesnych mieszkaniach i domach pokój z aneksem kuchennym jest częstym i bardzo praktycznym rozwiązaniem. Takie połączenie ma wiele zalet, ale również trzeba wspomnieć o wadach. Kuchnia z salonem daje możliwości wspólnego przebywania domowników, nawet jeśli każdy robi coś innego. Możemy przygotowywać posiłki w momencie, kiedy nasze pociechy bawią się w salonie lub oglądają bajki. Jeśli gotujesz, a w telewizji leci Twój ulubiony program, nic nie stoi na przeszkodzie, aby włączyć tv. Kuchnia w pokoju pozwala zaoszczędzić około 5m2 w stosunku do projektu z oddzielnymi pomieszczeniami. Jest to idealne rozwiązanie dla mieszkań o małych metrażach. Dzięki temu nie tylko uzyskujemy wrażenie większej, otwartej przestrzeni, ale rzeczywiście otrzymujemy dodatkową powierzchnię. A jakie są wady? Tutaj trzeba nadmienić fakt, że sporo zapachów z kuchni przedostaje się do salonu. Meble, zwłaszcza te materiałowe mogą przenikać zapachem tłuszczu. Jest na to rozwiązanie! Podczas gotowania miej zawsze włączony okap, który usuwa zapachy powstające podczas gotowania.
Pokój z aneksem kuchennym – dwie oddzielne strefy
Pokój z aneksem kuchennym to pomieszczenie, w którym będziesz zarówno przygotowywać, jak i spożywać posiłki oraz odpoczywać. Jak urządzić pokój z aneksem kuchennym? Przede wszystkim musisz zadbać o wydzielenie oddzielnych stref, z których każda będzie pełniła inną funkcję. Istotne jest także, aby kuchnia wraz z salonem tworzyły spójną całość.
Strefa kuchenna
Projektując kuchnię, zadbaj o to, aby wygodnie było z niej korzystać. Urządzając to pomieszczenie, pamiętaj o prostych zasadach, które pozwolą swobodnie poruszać się po niej mimo niewielkich wymiarów. Projektanci wnętrz wskazują na konieczność stworzenia tzw. trójkąta roboczego. Na czym to polega? Trzy najbardziej potrzebne w kuchni elementy wyposażenia: lodówka, kuchenka oraz zlewozmywak, powinny zostać umiejscowione tak, by tworzyły wierzchołki trójkąta. Sprawi to, że gotowanie stanie się bardziej komfortowe. Kuchnia oczywiście musi mieć odpowiednio dużo blatu roboczego, który pozwoli na wygodne przygotowywanie posiłków. Nie wiesz jakie meble wybrać do strefy kuchennej? Postaw na gotowy zestaw mebli kuchennych. To najlepszy sposób na eleganckie, stylowe i designerskie wyposażenie wnętrza. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, więc bez problemu znajdziesz taki, który będzie idealnie dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb i wymiarów kuchni.
Strefa wypoczynkowa
Aranżacja salonu, zwłaszcza jeśli jest połączony z aneksem kuchennym to niemałe wyzwanie. Przecież pokój dzienny jest wizytówką mieszkania. Jak go urządzić? Odpowiedź jest prosta! Najlepiej tak, aby wszyscy domownicy czuli się w nim dobrze i mogli komfortowo odpoczywać po ciężkim dniu. Pamiętaj o najważniejszych rzeczach:
-
wymierz wnętrze pomieszczenia i określ układ funkcjonalny salonu,
-
weź pod uwagę potrzeby i oczekiwania całej rodziny,
-
wybierz styl aranżacyjny, spójny z aneksem kuchennym,
-
pod obrany styl salonu wybierz meble i dodatki.
Jak umeblować pokój z aneksem kuchennym? W pokoju połączonym z kuchnią zazwyczaj najlepiej sprawdzają się komody, szafka RTV, regały i wiszące półki. Nie może oczywiście zabraknąć wygodnej kanapy, to prawdziwy must have w każdym salonie.
Jak oddzielić kuchnię od salonu?
Jak już wiesz, pokój z aneksem kuchennym to bardzo popularne rozwiązanie, zwłaszcza w mieszkaniach o małym metrażu. Pozwala on zaoszczędzić mnóstwo miejsca i cieszyć się funkcjonalnością. Jak oddzielić kuchnię od salonu, aby cieszyć się wnętrzem na miarę okładki magazynu wnętrzarskiego? Nie potrzebujesz ścian, aby wyraźnie zaznaczyć przeznaczenie poszczególnych części pomieszczenia. Decydując się na aranżację pokoju z kuchnią, możesz zastosować wiele praktycznych rozwiązań.
Wyspa kuchenna
Dużą popularnością cieszy się montaż wyspy kuchennej na granicy obu pomieszczeń. To rozwiązanie pozwala zachować lekkość i odpowiednie proporcje całej aranżacji. Jest to również doskonała okazja do powiększenia blatu roboczego. Wyspa jest miejscem, gdzie można wygodnie przygotowywać posiłki, bez konieczności zajmowania przestrzeni na głównym blacie. Dzięki niej gotowanie staje się bardziej efektywne i komfortowe, szczególnie gdy pracuje w kuchni więcej niż jedna osoba. To strzał w dziesiątkę zarówno w większych, jak i mniejszych przestrzeniach. Jeśli nie masz miejsca na stoły kuchenne z krzesłami, wyspa z wyższym blatem barowym będzie idealna do spożywania posiłków. W tym przypadku warto dokupić eleganckie hokery. Na rynku znajdziesz modele, które wyposażone są w dodatkowe elementy, takie jak zlewozmywak czy płyta grzewcza. Wyspa kuchenna sprawdza się również jako barek. Jest idealnym miejscem spotkań i imprez. Pod blatem możesz przygotować również półki na butelki.
Ażurowa ścianka
Coraz częściej we współczesnych wnętrzach wykorzystuje się ażurowe ścianki do podziału przestrzeni. Te eleganckie i funkcjonalne elementy projektowe idealnie sprawdzą się w oddzieleniu kuchni od salonu. Wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, metal czy nawet tworzywa sztuczne, stanowią doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy poszukują alternatywy dla tradycyjnych, pełnych ścian. Mogą być dostosowane do różnych stylów wnętrz, od minimalistycznego po rustykalny. Jedną z największych zalet ażurowych ścianek jest ich zdolność do optycznego powiększania przestrzeni. Dzięki lekkiej konstrukcji oraz możliwości przepływu światła, pomieszczenia wydają się większe i bardziej przestronne.
Wiele osób, chcąc zyskać przestrzeń w mieszkaniu, przy jednoczesnym oddzieleniu kuchni od salonu, decyduje się na montaż drzwi przesuwnych. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się modele przeszklone, które nie zmniejszają optycznie powierzchni oraz przepuszczają światło dzienne. Nawet jak będą zamknięte, każdy zobaczy Twój piękny zestaw mebli kuchennych. Takie rozwiązanie sprawi, że zapachy przygotowanych potraw nie będą rozchodziły się po innych pomieszczeniach.
Jak pomalować pokój z aneksem kuchennym?
Pomalowanie pokoju z aneksem kuchennym to wspaniała możliwość, aby stworzyć przytulną, praktyczną i estetyczną przestrzeń, która będzie zachwycać i spełniać Twoje potrzeby zarówno w kuchni, jak i w części mieszkalnej. Nurtuje Cię pytanie, jak pomalować pokój z aneksem kuchennym? Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Jeśli chcesz optycznie powiększyć przestrzeń i wizualnie „ukryć” kuchnię, pomaluj ściany na biało i wybierz białe meble kuchenne. Jeżeli zależy Ci na wyraźnym wyodrębnieniu stref, wybierz kolory kontrastowe, które będą się wzajemnie uzupełniać. Kuchnia ma jasne i stonowane kolory? Do salonu dodaj bardziej intensywne barwy. Pamiętaj, że wybór dwóch barw gryzących się ze sobą nie będzie dobrym rozwiązaniem!
Oświetlenie do salonu z aneksem kuchennym
Oświetlenie do salonu z aneksem powinno być funkcjonalne i estetyczne, zapewniając dobre warunki do pracy w kuchni oraz komfortowe oświetlenie w części przeznaczonej do wypoczynku. Jedno źródło światła na całe pomieszczenie to zdecydowanie zbyt mało. W kuchni nad blatem roboczym doskonale sprawdzą się lampy LED. Nad stołem, przy którym będą spożywane posiłki warto umieścić lampę wiszącą lub plafon. Jeśli w pomieszczeniu jest wyspa kuchenna, wybierz kilka lamp wiszących. W salonie oprócz głównej lampy sufitowej powieś kilka kinkietów. Strefę, w której domownicy czytają, dobrze oświetli lampa stojąca. Pamiętaj! Wybierając oświetlenie do salonu z aneksem kuchennym, światło w kuchni powinno być dość mocne, by ułatwić nam wykonywanie precyzyjnych prac związanych z przygotowywaniem posiłków. W salonie postaw na klimatyczne, nieco przyciemnione oświetlenie, które będzie tworzyło atmosferę, sprzyjającą rozmowom i odpoczynkowi.
Jaka podłoga do salonu z aneksem kuchennym?
Aranżując pokój połączony z kuchnią, należy zastanowić się, czy podłoga w obu częściach pomieszczenia ma być jednakowa, czy też nie. Podejmując decyzję dotyczącą układania podłogi, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:
-
w części kuchennej łatwo o zalanie podłogi wodą lub zaplamienie tłuszczem i innymi produktami spożywczymi,
-
wybierając podłogę do pomieszczeń połączonych, zadbaj o spójność,
-
w przypadku małych powierzchni zastosuj jasne kolory.
Najczęściej w kuchniach na podłodze kładzie się płytki, a w salonach panele podłogowe. Czy tak musi być? Odpowiedź brzmi nie! Popularnością cieszą się płytki imitujące drewno, położone zarówno w strefie kuchennej, jak i wypoczynkowej. Pozwala to na zachowanie spójności w całej aranżacji. Materiał ten jest bardzo wytrzymały i łatwy w czyszczeniu. W części salonowej możesz dodatkowo położyć dywan. To detal, który dopełnia, kontrastuje i ożywia przestrzeń.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog