Na jakiej wysokości powiesić szafki kuchenne?
Kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie w domu, gdzie najczęściej spędza się czas z rodziną przy wspólnym posiłku lub porannej kawie. To nie tylko użytkowa przestrzeń, ale prawdziwe i mocno bijące serce domu. Kuchnia musi być także wnętrzem wysoce funkcjonalnym. To właśnie w niej gotujemy posiłki dla wszystkich domowników, spędzając dużą ilość czasu pełnego śmiechu i rozmów. Dla wielu z nas aranżacja kuchni to prawdziwe "oczko w głowie". Co jest głównym elementem wyposażenia tego pomieszczenia? Szafki kuchenne! To one zajmują większość dostępnej powierzchni. Poniżej dowiesz się jak urządzić funkcjonalną kuchnię oraz na jakiej wysokości powiesić szafki.
Jak urządzić funkcjonalną kuchnię
Jednym z najważniejszych aspektów kuchni jest jej funkcjonalność. To pomieszczenie musi być odpowiednio wyposażone, aby umożliwić wygodne i sprawnie gotowanie. Właściwie zaprojektowane blaty robocze, stojące szafki kuchenne, półki, a także sprzęty AGD, takie jak kuchenka, lodówka czy zmywarka, są kluczowe. Projektując kuchnię, nie można zapomnieć o istotnych elementach, jakimi są szafki kuchenne wiszące. Ważne jest również, aby kuchnia była dobrze doświetlona i wentylowana, co zapewni komfortowe warunki pracy i pobytu w niej. Jednak kuchnia to nie tylko miejsce pracy, ale także przestrzeń do spędzania czasu w gronie najbliższych. Dlatego też ważne jest, aby była przytulna i przyjazna. Stół jadalny, wokół którego można się zebrać na wspólne posiłki, czy wygodne krzesła i kanapy zachęcają do spędzania czasu razem. Często to właśnie przy stole w kuchni podejmowane są ważne decyzje rodzinne, a wieczorne rozmowy przy filiżance herbaty czy kubku kawy stają się momentami budowania więzi i wspomnień.
Szafki kuchenne wiszące — doskonały wybór
Nie masz dużej kuchni, ale jednocześnie marzysz o pomieszczeniu w niej jak najwięcej przedmiotów? Jest na to rozwiązanie — szafki kuchenne wiszące. Są one podstawowym elementem wyposażenia każdej kuchni. Dlaczego? Przede wszystkim są bardzo funkcjonalne oraz pozwalają jak najlepiej wykorzystać dostępną w tym pomieszczeniu przestrzeń. Wprowadzają w kuchni ład i porządek. To idealne miejsce do schowania wyposażenia kuchni niezbędnego do przechowywania posiłków oraz ich serwowania. Bez problemu umieścisz w nich garnki, patelnie, serwisy do kawy lub herbaty. W górnych szafkach kuchennych dobrze przechowuje się także kawę, herbatę, szklanki i kubki. Nie masz gdzie schować drobiazgów, do których dzieci nie powinny mieć dostępu? To właśnie tutaj przechowuj leki, zapałki czy inne niebezpieczne przedmioty. Dobrane szafki kuchenne wiszące stworzą w kuchni stylową, estetyczną i wygodną kompozycję. To również oszczędność. Dzięki nim nie potrzebujesz wielu płytek do wykończenia pomieszczenia. Za nimi nie ma konieczności układania glazury.
Rodzaje szafek kuchennych wiszących do kuchni
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szafek kuchennych wiszących, które mogą być dostosowane do różnorodnych potrzeb użytkowników. Jakie szafki wybrać? W ofercie znajdziesz wiele stylów, począwszy od nowoczesnych i minimalistycznych, po klasyczne czy rustykalne. Wybierz taki, który najlepiej odzwierciedla Twój gust oraz charakter wnętrza. Pamiętaj również o wykończeniu szafek. Chcesz matowe czy błyszczące fronty? Drewniane czy laminowane? Idealnym rozwiązaniem są materiały łatwe w pielęgnacji i odporne na warunki kuchenne, takie jak wilgoć i wysoka temperatura. Jakie szafki idealnie wpasują się w Twoją kuchnię?
Szafki wiszące kuchenne pełne
Ten model sprawdzi się w kuchniach o tradycyjnym wystroju. Pełne fronty całkowicie zakryją zawartość szafek. Pozwalają na przechowywanie różnych przedmiotów kuchennych, od naczyń i sztućców po przyprawy i artykuły spożywcze. Zapewniają również ochronę przed kurzem i zabrudzeniami. Szafki kuchenne wiszące pełne mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje ułatwiające organizację przestrzeni, takie jak półki, szuflady, czy systemy organizacji wewnętrznej. Pozwala to na lepszą segregację przechowywanych przedmiotów.
Szafki kuchenne otwarte
Szafki otwarte to meble, które zapewniają łatwy dostęp do przechowywanych przedmiotów. Świetnie przydają się do produktów spożywczych i akcesoriów kuchennych, które chcemy mieć zawsze pod ręką. Mogą być wykonane z drewna, metalu lub szkła, co pozwala na osiągnięcie różnych efektów wizualnych. Szafki otwarte doskonale sprawdzają się w kuchniach o minimalistycznym lub nowoczesnym wystroju.
Przeszklone szafki wiszące
Szafki wiszące z szybą to połączenie klasyki z nowoczesnym designem. Możesz wybrać opcję z mlecznym szkłem, przez które będzie widać tylko zarys zawartości szafki lub jeśli lubisz widok swoich designerskich filiżanek, zdecyduj się na całkowicie przeźroczyste szyby.
Narożne szafki wiszące
Narożne szafki kuchenne wiszące są niezwykle praktycznym rozwiązaniem. Umożliwiają efektywne wykorzystanie przestrzeni w kuchni, szczególnie w zakamarkach, które często pozostają nieużywane. Zapełniają przestrzeń między dwoma ścianami, tworząc funkcjonalne miejsce do przechowywania. Mebel narożnikowy świetnie sprawdza się w małych pomieszczeniach. Pojemny schowek zmieści garnki, naczynia żaroodporne oraz większy sprzęt AGD. W samym rogu najlepiej ukryć wyposażenie, z którego rzadko się korzysta.
Szafki kuchenne z dodatkowymi funkcjami
Na rynku dostępne są szafki kuchenne wyposażone np. w suszarki na naczynia. Są doskonałym rozwiązaniem dla osób poszukujących funkcjonalnych i oszczędnych miejsc przechowywania. Suszarki mogą być zamontowane na drzwiczkach lub wewnątrz szafek, co umożliwia wygodne suszenie naczyń bez konieczności zajmowania dodatkowej przestrzeni na blacie kuchennym. Szafka wisząca pod okap to nowoczesne, komfortowe a przede wszystkim funkcjonalne rozwiązanie w Twojej kuchni. W niektórych przypadkach może być również wykorzystana do ukrycia samego okapu kuchennego oraz instalacji wentylacyjnej. To estetyczne wykończenie kuchni i eliminacja niepotrzebnych elementów z widoku.
Ergonometria w kuchni
Zastanawiasz się czym jest ergonometria w kuchni? To nie tylko właściwe ustawienie mebli oraz sprzętów. To także rozmiary zastosowanej zabudowy i urządzeń. Projektując swoją wymarzoną kuchnię, koniecznie pamiętaj o pewnych zasadach i odległościach. Kuchenka gazowa musi być ulokowana minimum 50 centymetrów od okna. Lodówka powinna znajdować się maksymalnie 210 centymetrów od zlewozmywaka i 270 centymetrów od kuchenki. Ustawiając sprzęty, warto zastosować kolejność: lodówka, zlew, kuchenka. W kuchni powinien się znaleźć jeden główny blat o długości co najmniej 80 centymetrów. Jaka wysokość mebli kuchennych? Dolne szafki kuchenne najlepiej zamontować na wysokości 85 centymetrów. A jaka powinna być wysokość szafek wiszących od blatu? Odległość ta nie może być mniejsza niż pół metra. Jeśli pod szafkami będzie znajdować się płyta gazowa, musisz dodać 10 cm. Zastanawiasz się, jaka powinna być wysokość szafek górnych? Maksymalna wysokość nie jest w żaden sposób określona. Ograniczyć ją może jedynie wysokość Twojej kuchni. Szafki górne mogą sięgać samego sufitu. Odległości między szafkami w kuchni zależą od indywidualnych potrzeb i wielkości pomieszczenia. Pamiętaj również o przestrzeni potrzebnej na swobodne otwieranie drzwi szafek oraz ewentualne uchwyty.
Montaż wiszących szafek kuchennych
Bardzo ważną kwestią związaną z montażem szafek w kuchni jest przygotowanie samej ściany. Powinna być równa, wcześniej pomalowana lub wyłożona płytkami czy tapetą. Montaż szafek kuchennych przebiegnie sprawnie, o ile będziesz postępować zgodnie z dołączoną do mebli instrukcją. Upewnij się, że masz niezbędne przyrządy. Jakie? W zasięgu Twoich rąk powinny znaleźć się:
-
taśma miernicza,
-
ołówek,
-
wiertarka elektryczna,
-
poziomica,
-
wiertła do drewna i do ścian,
-
wkrętarka,
-
uchwyty do mocowania szafek na ścianie.
Następnie należy dokładnie zmierzyć przestrzeń i za pomocą poziomicy zaznaczyć punkty, w których wywiercone zostaną otwory. Do montażu szafek koniecznie użyj mocnych kołków rozporowych, odpowiednio dobranych do rodzaju ściany. Zdecyduj się na zakup wysokiej jakości kołków, które wytrzymają obciążenie szafki wypełnionej serwisem obiadowym czy zestawem garnków. Pamiętaj, że otwory muszą być wykonane w miejscach, przez które nie przebiega instalacja elektryczna. W przypadku szafek, które mają oświetlenie czy wbudowany okap, konieczne będzie zainstalowanie gniazdka elektrycznego.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog